Medinski glas mudrosti dobrih ljudi
četvrtak, 18. zul-hidždže 1447. h.g. / 04.06.2026. god.

331. Grijesi prizivaju poniženje i oskudicu!?

Ibnul-Kajjim je kazao: „Posebno se čuvaj grijeha, jer su grijesi unizili vrijednost naredbe „sedždu činite (tj. klanjajte)“, te su odstranili udio u uputstvu „budite smireni (svoji na svome)“!“

Allah Uzvišeni je posebno počastio Adema, alejhis-selam, kada je melekima naredio da mu se poklone (čineći mu sedždu)!

To je položaj kojim se iskazuje vrijednost i dobrota, a to je blagodat Ademu, alejhis-selam, i njegovim potomcima.

Također, Allah Uzvišeni je ukazao počast Ademu, alejhis-selam, kada ga je nastanio u Džennetu, gdje je mogao da uživa sa svojom suprugom koliko je htio, a o čemu Kur'an govori:
„I Mi rekosmo: ‘O Ademe, živite, ti i žena tvoja, u Džennetu i jedite u njemu koliko god želite i odakle god hoćete...’“ (El-Bekare, 35)

Ali vrijednost i ugled kojima je obdaren Adem, alejhis-selam, onda kada je Allah Uzvišeni naredio melekima da mu se poklone, i Džennet koji je darovao Ademu, dozvolivši mu da se u njemu nastani — sve to se izvrnulo i propalo zbog jednog grijeha koji se omakao Ademu, alejhis-selam, i njegovoj ženi.

Allah Uzvišeni je objavio: „I Mi rekosmo: ‘... ali se ovom drvetu ne približujte pa da sami sebi nepravdu nanesete!’ I šejtan ih navede da zbog drveta posrnu i izvede ih iz onoga u čemu su bili. ‘Siđite!’“ (El-Bekare, 35–36)

Ovo kazivanje je vrlo poučno svim ljudima sve do Sudnjeg dana!

Njime se jasno govori dokle grijeh ili grijesi mogu čovjeka odvesti i koliko ga mogu upropastiti!

Zato bi musliman morao ostavljati grijehe kako bi se spasio njihovih razarajućih posljedica. Jer:

Grijesi otklanjaju i uništavaju blagodati.
Kada god neko počini neki grijeh, osjetit će kako mu blagodat ispada iz ruku zbog tog grijeha.

Na taj način će se topiti i nestajati jedna po jedna blagodat sve dok se sve ne istope i nestanu. Allah Uzvišeni je objavio: „... zaista Allah neće izmijeniti stanje jednog naroda sve dok se on sam u sebi ne izmijeni...“ (Er-Ra'd, 11)

A kada musliman bude odgovoran i prestane činiti grijehe kroz bogobojaznost, pobožnost i skrušenost, tada će se blagodati početi vraćati, kao i vrijednost i poštovanje, makar to ne bilo drago šejtanu!

Nadati se da će čovjek povratiti svoje mjesto u Džennetu onda kada mu bude data knjiga njegovih djela u desnu ruku!

Slikovito nam Muhammed, alejhis-selam, opisuje stanje šejtana i kako se osjeća kada čovjek klanja i dobro radi, kazavši: „Kada čovjek prouči ajet u kojem ima sedžda, pa učini sedždu, tada se šejtan izdvoji i, plačući, govori: ‘Teško meni! Ademu je naređeno da učini sedždu pa ju je učinio i zbog toga će u Džennet. A i meni je naređeno da učinim sedždu, ali sam ja odbio i ja ću u Džehennem!’“

Gospodaru, podari nam ispunjenje dove, lijepo stanje, čestitu porodicu i potomke, obilje nafake, odgovornost u poslovima i berićet u darovima!
Gospodaru, odredi nam brisanje grijeha, pokrivanje mahana, blagost srca i zdravlje tijela.

Nazif Garib

agenda

sufara za odrasle svaki petak od 14:00 sati