Medinski glas mudrosti dobrih ljudi
nedjelja, 07. zu-l-hidždže 1447. h.g. / 24.05.2026. god.
320. I kada si pokoran Allahu – pazi se!?
Ebu Jezid el-Bustami je kazao:
„Uz djela i postupke kojima se izražava pokornost Allahu čini se i nešto za čim nema potrebe, a to može odvesti u grijeh!“
Neizvršavanje obaveza i propisa je samo po sebi grijeh!
A nekada se grijeh čini i dok se izvršavaju obaveze i propisi!?
Naravno, to nije zbog samog propisa ili čina pokornosti koji činimo u tom trenutku, nego zbog nečega što prati taj propis ili čin pokornosti, poput pogrešnog uvjerenja, pogrešnog nijjeta i sl.
Svako djelo, svaki obred i svi ibadeti, kada se čine, predstavljaju čin pokornosti Allahu Uzvišenom AKO SE ČINE iskreno u ime Allaha. Ali,
ako se djelo, obred ili ibadet čini s nijjetom ili ciljem pokazivanja svoje vrijednosti ili veličine pred ljudima, onda se to pretvara u grijeh, za što će čovjek biti pitan i kažnjen, a ne nagrađen!
Prema tome, ko bude postupao ili bilo šta radio bez iskrenog nijjeta, i ko bude radio suprotno Allahovoj Knjizi i Sunnetu Muhammeda, alejhi selam, njegov postupak i djelo bit će odbačeni.
Muhammed, alejhi selam, je kazao:
„Ko u našu vjeru uvede novotariju koja ne spada u nju – ona se odbacuje.“
Također, ko bude radio bilo koje dobro, ali u nijjetu bude imao želju da se pokaže pred ljudima – od tog djela neće imati ništa; naprotiv, imat će grijeh!
I da:
ko bude radio dobro, bilo malo ili veliko, pa to dobro prepričavao, spočitavao drugima ili se njime hvalio – i tada će imati grijeh.
Allah Uzvišeni je objavio:
„Lijepa riječ i izvinjenje vredniji su od milostinje koju prati vrijeđanje. A Allah nije ni o kome ovisan i blag je.“ (El-Bekare, 263)
Brinimo o sebi, svojim nijjetima i svojim djelima.
Trudimo se da to bude iskreno u ime Allaha, ma kako sićušno bilo!
Gospodaru, obdari nas iskrenošću u dovama, zahvalnošću u dobru, skrušenošću u namazu, oprostom grijeha i prihvatanjem dobrih djela.
Nazif Garib