Medinski glas mudrosti dobrih ljudi
petak, 12. zu-l-hidždže 1447. h.g. / 29.05.2026. god.
325. Kada grijeh činiš, ti sam sebe ponižavaš!?
Ibnul Dževzi je kazao: „Jadan ne bio!? Kada bi lično znao svoju vrijednost, ne bi sam sebe ponižavao čineći grijehe. Mi smo udaljili (odbacili) Iblisa zbog tebe jer ti nije učinio sedždu — pa je čudno kako si se s njim sprijateljio, a Nas si napustio.“
Ibnul Dževzi ovom mudrošću nam skreće pažnju na jednu veoma važnu stvar koju zanemaruje većina ljudi, a koji su iskušani nemarom prema Allahu, Uzvišenom.
Većina ljudi misli da se zahtjevom za ostavljanjem grijeha njima „uskraćuje sloboda uživanja“ i da im se time ograničava sloboda izbora!?
Ustvari, zabranom grijeha Allah, Uzvišeni, ljudima zabranjuje SAMO ONO što im štetu nanosi, bili oni toga svjesni ili ne bili, i bilo da je ta šteta fizička, materijalna ili moralna. Jer,
kada čovjek čini grijeh, on time sebi nanosi štetu: bilo svome tijelu i fizičkim organima, ili svojoj duši i svome razumu, a posljedice učinjenog grijeha osjeti na svom ponašanju i odnosu prema ljudima, ali i na zdravlju duše i(li) tijela!
Ibnul Dževzi nam objašnjava da je Gospodar svjetova zabranom grijeha, ustvari, iskazao počast čovjeku, dajući mu time do znanja da on, čovjek, ima svoju vrijednost i svoju čast kod Allaha.
A onda čovjek počne sam sebe ponižavati čineći grijehe i predajući se svojim strastima i požudama.
Time čovjek postaje pokoran šejtanu, koji se zakleo da će zavoditi ljude s Pravog puta sve do Sudnjeg dana!
Rat između čovjeka i šejtana počeo je još u ezelu, kada je Allah, Uzvišeni, tražio od šejtana da se pokloni, sedždu učini Ademu, alejhis-selam.
Šejtan je tada odbio da se pokloni, sedždu učini, uzoholio se, počeo mu zavidjeti i neprijateljstvo pokazivati.
Tada ga Allah, Uzvišeni, progoni iz Dženneta i upozorava Adema, alejhis-selam, i sve njegove potomke do Sudnjeg dana na zlo koje će uslijediti od njegovog dušmanluka.
Pa ipak, i pored svih upozorenja, mnogi ljudi stvaraju savez i prijateljstvo sa svojim dušmanom, šejtanom, pokoravaju mu se, a svome su Gospodaru nepokorni i neposlušni.
O tome svjedoče riječi Allaha, Uzvišenog:
„I kad je melekima Gospodar tvoj rekao: ‘Stvoriću čovjeka od ilovače, pa kad mu savršen oblik dam i život u nj udahnem, vi mu se poklonite!’ Meleki su se, svi do posljednjeg, zajedno poklonili, osim Iblisa; on se uzoholio i postao nevjernik.“ (Sura Sad, 71–74)
Gospodaru, podari nam rahatluk bogobojaznih, sreću vjernika, dovu čestitih Tvojih robova i nagradu strpljivih. Oprosti nama i našim roditeljima.
Gospodaru, učvrsti naša srca u pokornosti, svijesti i ljubavi prema Tebi, obaspi nas Svojim oprostom i zadovoljstvom. Amin!
Nazif Garib