Medinski glas mudrosti dobrih ljudi
Subota, 22. zu-l-ka'de 1447. h. g. / 09.05.2026. god.
305. Najveći profit donose poslovi koji dobit ostavljaju za ahiret!?!
Ibnul-Kajjim je kazao: „Najveći profit na dunjaluku imaju oni poslovi kojima si stalno zauzet, a dobit od bavljenja tim poslovima ostavljaš za ahiret!“
Životno vrijeme je najveći kapital svakog čovjeka!
Allah Uzvišeni nas je na Zemlji nastanio kako bi vidio šta će ko i kako raditi:
„…da bi, prema onome kako su radili, kaznio one koji rade zlo, a najljepšom nagradom nagradio one koji čine dobro.“ (En-Nedžm, 31)
Samo pametni koriste svaku priliku da urade ono što će mu donijeti korist i profit na ahiretu.
Kod vjernika nema besposlenog ubijanja vremena! Jer,
Za SVAKI TRENUTAK bit će pitan i odgovarat će na Sudnjem danu svaki čovjek:
„…bit će pitan za svoj život u što ga je proveo i za svoju mladost u kako ju je iskoristio…“ – poruka je Poslanika, alejhis-selam.
Vjernik nema slobodnog vremena, jer je pred njim ogromno blago iz kojeg uzima shodno svome trudu i radu.
To je poput proljetne sjetve. Ako čovjek na vrijeme ne obradi i pripremi zemlju, ako na vrijeme ne posije sjeme, ako ne bude nad sjetvom bdio kroz odstranjivanje korova i redovno zalijevanje, onda od njegove plodne i za zemljoradnju pogodne zemlje neće biti nikakve fajde.
Tako je to s ljudskim životom! Na dunjaluku sije i radi da bi uživao na ahiretu kroz plodove i prinose svoga rada.
Kroz primjer Muhammeda, alejhis-selam, Allah Uzvišeni nam poručuje:
„A kad završiš, namazu se predaj i samo se Gospodaru svome obraćaj!“ (El-Inširah, 7–8) – tj. kada završiš s poslovima oko ljudi, onda se okreni svome Gospodaru i potrudi se da Mu pokornost i poslušnost iskažeš kroz ibadete!
Kada vjernik osjeti da mu se približava smrt, on počinje žaliti za neiskorištenim vremenom na dunjaluku za ibadete i druge oblike dobra. Jer,
tek tada u pravom smislu spozna da će sa sobom ponijeti samo ono što je korisno u životu uradio, bilo kao ibadet ili neko dobro.
U predajama se navodi primjer Amira ibn Kajsa koji je na samrti mnogo plakao.
Upitan zašto toliko plače, odgovorio je:
„Ne plačem iz straha od smrti, niti zbog toga što dunjaluk moram napustiti. Nego plačem jer neću moći više vrele ljetne dane postiti niti duge zimske noći u namazu provoditi!“
A neki čestiti prethodnici (السلف الصالح) savjetovali su se međusobno, pa kada bi se razilazili sa sijela, govorili bi:
„Raziđite se i idite odvojeno, jer možda će neko od vas tada proučiti nešto iz Kur'ana, a ako budete zajedno išli (odlazili), vi ćete samo pričati!?“
Gospodaru, podari nam berićet u vremenu i prostoru, porodici i djeci, braći i sestrama, prijateljima i dobrim ljudima.
Olakšaj nam, Gospodaru, da iskrenu pobožnost i bogobojaznost u sebi izgradimo!
Amin!
Nazif Garib
agenda
sufara za odrasle svaki petak od 14:00 sati