Medinski glas mudrosti dobrih ljudi
utorak, 18. zu-l-ka'de 1447. h. g./ 05. 05. 2026. god.

301. Kajat će se kajati ...?!

El-Farijabi je kazao: „Ko ne iskoristi vrijeme sjetve kajat će se u vrijeme žetve!“

Ova mudra izreka se nadovezuje na prethodnu (od jučer) i praktično je u istom značenju.

U ovoj mudroj izreci El-Farijabi uspoređuje život čovjeka sa vremenom (sezonom) sjetve, a život na ahiretu sa vremenom (sezonom) berbe i žetve.

Pa ko od ljudi vrijeme (sezonu) sjetve potroši na igru i zabavu, na beskorisne stvari, te ne uradi na vrijeme što je trebao da radi poput sjetve, obrade, zalijevanja, zaštite; ko dozvoli da protekne vrijeme sjetve a on ništa ne uradi onda će se u vrijeme berbe i žetve itekako kajati. Jer,

Tada će trebati ubirati i sakupljati plodove sjetve, a on nije ništa sijao niti sadio, a u isto vrijeme gledat će ljude koji su na vrijeme posijali što je trebalo i sada ubiru plodove svoga ranijeg blagovremenog rada, pa će se početi kajati, ali i mržnju i zavidnost osjećati.

Tako je i sa cjelokupnim dunjalučkim vremenom koje neki ljudi provode u igri i zabavi, u besposlici i odgađanju u smislu 'evo sad ću ili kasnije ću', pa nikad ne uradi što je trebalo.

Eh takvi će se žestoko kajati na Sudnjem danu!?

A gdje smo mi, ja I ti?!

Gospodaru, daj da osjetimo slast potrebe za Tobom, da spoznamo slabost pred Tobom, pokaži nam i otvori Gospodaru vrata Svoja kako bi Te molili i dozivali, te kako bi Ti se približili.

Gospodaru, podari nam radost i sreću u svemu što činimo kao pokornost Tebi, a daruj nam i zadovoljstvo Svoje u svemu što radimo.

Nazif Garib

agenda

sufara za odrasle svaki petak od 14:00 sati